Norwegian International Language School

Telefon:
Skype:
E-mail:
+48 787 710 164
native-talking
info@norint.euNIP: PL 735-279-86-50
REGON: 122526704

My Cart

Koszyk jest pusty

Dlaczego norweski?


Kursy demo

Kurs A1 – poziom podstawowy

Ny i Norge - A1 Norwgian książka nauka

 

Login: demo
Hasło: demo-123

<<zaloguj się>>


Kurs A2 – średnio zaawansowany niższy

Ny i Norge - A1 Norwgian książka nauka

 

Login: demo
Hasło: demo-123

<<zaloguj się>>


Kurs B1 – poziom średnio zaawansowany

Mer Norsk- B1 Norwgian książka nauka

 

 

Login: demo
Hasło: demo-123

<<zaloguj się>>


Kurs B2 – poziom zaawansowany

Det går bra! - B2 Norwgian książka nauka

 

Login: demo
Hasło: demo-123

<<zaloguj się>>

 • Monolitten, Vigelandsparken

  Monolitten, Vigelandsparken
  Monolitten er en steinsøyle plassert i Vigelandsparken i Oslo og ble ferdigstilt av Gustav Vigeland i 1943. Søylen, som består av 121 figurer, står på Vigelandsparkens høyeste punkt.

 • Trondheim By

  Trondheim By
  Trondheim (tidligere Nidaros og Trondhjem) er en bykommune i Sør-Trøndelag, og den tredje mest folkerike kommunen og byen i Norge med sine 179 123 innbyggere.

 • Ålesund By

  Ålesund By
  Ålesund er en kommune og by på Sunnmøre i Møre og Romsdal fylke. Byen er verdens største eksporthavn for klippfisk og har en travel fiskerihavn midt i sentrum med salg av fersk fisk.

 • Koldalen

  Koldalen
  Vakker norsk natur, med høye fjell og dype daller som faller ned i sjøen. Her ser vi Koldalen, sett her fra kajakk.

 

Egzaminy potwierdzające znajomość języka norweskiego

W Norwegii istnieją dwa rodzaje państwowych egzaminów potwierdzających znajomość języka: Norskprøve (poziomy: A1-A2, A2-B1 lub B1-B2) oraz Bergenstest (poziom zaawansowany). 

 

Norskprøve 

 

Egzamin Norskprøve składa się z dwóch głównych części: pisemnej i ustnej.

Tzw. pisemny test (przeprowadzany przy użyciu komputerów) to:

słuchanie i ćwiczenia na rozumienie ze słuchu (25-50 minut)

czytanie oraz ćwiczenia na rozumienie przeczytanego tekstu (75 minut)

wypracowanie na zadany temat (90 minut).

Pierwsze dwie części testu pisemnego są na bieżąco dostosowywane do poziomu językowego osoby zdającej. Liczba proponowanych zadań zależy od poprawności udzielanych odpowiedzi, czyli im więcej prawidłowych odpowiedzi, tym więcej coraz trudniejszych ćwiczeń do rozwiązania. Jeśli odpowiedzi są poprawne, zwiększa się też ilość plików do odsłuchania w części pierwszej testu.

Egzamin ustny (trwający ok. 20-30 minut) jest podzielony na dwie części:

– konwersację

indywidualną wypowiedź na podany temat.

Używanie jakichkolwiek dodatkowych „pomocy” podczas zdawania egzaminu (takich jak: Internet, słownik, telefon, notatki, osoba siedząca obok lub jej praca itp.) jest niedopuszczalne i surowo karane (wydaleniem z testu, brakiem certyfikatu za którąkolwiek ze zdawanych części egzaminu, zakazem ponownego zdawania go przez rok i oczywiście koniecznością opłacenia egzaminu powtórkowego). 

Norskprøve (zarówno część pisemną jak ustną) można zdawać na następujących poziomach: A1-A2, A2-B1 lub B1-B2. O wyborze poziomu zdecyduje się podczas rejestracji. Potwierdzenie zdania egzaminu na wybranym poziomie stanowi wydany certyfikat. 

Poziom A1 jest odpowiednikiem dawnego Norskprøve 1, poziom A2 – Norskprøve 2, poziom B1 – Norskprøve 3, natomiast poziom B2 daje podstawę do przyjęcia na studia w Norwegii. 

Terminy egzamin Norskprøve w 2019 r.:

 • 11 – 15 marca 
 • 20 maja – 4 czerwca
 • 23 – 27 września
 • 2 – 10 grudnia

Egzamin Norskprøve odbywa się we wszystkich norweskich okręgach (w wielu gminach). Każdy kto chce, może wziąć w nim udział, dowolnie wybierając miejsce zdawania. Wiele gmin ma jednak ograniczoną liczbę miejsc, więc najlepiej zapisać się na egzamin na początku okresu rejestracji.

Na egzamin Norskprøve można się zarejestrować tylko w wyznaczonym terminie, m.in. za pośrednictwem strony vhttps://www.kompetansenorge.no/norskprove/, która zawiera też wiele innych przydatnych informacji.

Można zarejestrować się na obie, czyli pisemną i ustną część egzaminu, lub tylko na jedną z nich. Jeżeli zdaje się egzamin pisemny po raz pierwszy, trzeba zarejestrować się na wszystkie trzy części: czytanie, słuchanie i pisanie. Jeśli już się go wcześniej zdawało (w wersji komputerowej), również można wybrać wszystkie trzy części testu lub tylko niektóre z nich.

Jeżeli zarejestrowałeś się na egzamin, co najmniej dwa tygodnie przed wyznaczoną datą otrzymasz pisemne zawiadomienie zawierające informację, gdzie i kiedy będziesz mógł przystąpić do testu.

Podejście do egzaminu Norskprøve zwykle jest odpłatne. Każda gmina decyduje o tym, jaka będzie jego cena. Powtarzanie egzaminu lub jego części również jest odpłatne.

Jeśli jednak masz prawo do bezpłatnej nauki norweskiego, również egzamin Norskprøve możesz zdawać bezpłatnie (jeden raz).

Norskprøve (po wcześniejszym indywidualnym dostosowaniu testu) mogą zdawać osoby niedowidzące i niedosłyszące, z dysleksją oraz innymi problemami utrudniającymi zdawanie egzaminu na zwykłych zasadach. Jeżeli potrzebujesz indywidualnej adaptacji egzaminu lub nie jesteś pewien, czy możesz na nią liczyć, skontaktuj się z nami! Możemy pomóc Ci w uzyskaniu potrzebnych informacji oraz załatwieniu formalności :-).

 

Bergenstest - poziom B2/C1

 

Egzamin pisemny jest przeznaczony dla cudzoziemców zamierzających w Norwegii studiować a także ubiegających się o pracę na stanowiskach wymagających wyśmienitej znajomości języka (np. lekarzy, farmaceutów, nauczycieli, prawników itp.) oraz dla obywateli norweskich, którzy ukończyli szkołę średnią za granicą.

Egzamin ustny został opracowany głównie dla pracowników służby zdrowia oraz innych cudzoziemców, którzy ubiegając się o przyjęcie na studia lub pracę w Norwegii są zobowiązani udokumentować umiejętność mówienia w języku norweskim na poziomie zaawansowanym.

Pisemny egzamin składa się z dwóch dwuipółgodzinnych bloków podzielonych na pięć mniejszych części:

Blok I:

1. Czytanie ze zrozumieniem: trzy teksty, 28-32 pytań otwartych i pytań wielokrotnego wyboru.

2. Słuchanie: 25 pytań wielokrotnego wyboru.

3. Streszczenie odsłuchanego wywiadu.

Blok II:

4. Gramatyka, słowa i zwroty: 30 zadań.

5. Wypracowanie: jedno pytanie opisowe.

Terminy egzaminu w 2019 r.:

 część pisemna: 30 marca i 19 października

– część ustna: 2-4 maja i 7-9 listopada (zależnie od miejscowości)

Cena:

– część pisemna: 2390 NOK

– część ustna: 1090 NOK

Egzamin pisemny można zdawać w następujących norweskich miastach: Trømso, Alta, Bodø, Trondheim, Ålesund, Førde, Bergen, Haugesund, Stavanger, Arendal, Fredrikstad, Larvik i Oslo. Natomiast egzamin ustny w: Trømso, Trondheim, Ålesund, Bergen, Stavanger, Oslo.

Osoby, które nie mają możliwości przyjazdu do Norwegii, egzamin pisemny mogą zdawać za granicą.

Na Bergenstest można się zapisać tylko w wyznaczonym terminie na stronie folkeuniversitetet.no; rejestracja jest wiążąca.

Kandydaci mający problemy z dysleksją mogą się starać o dostosowanie zasad zdawania egzaminu do własnych potrzeb.