Norwegian International Language School

Telefon:
Skype:
E-mail:
+48 787 710 164
native-talking
info@norint.euNIP: PL 735-279-86-50
REGON: 122526704

My Cart

Koszyk jest pusty

Dlaczego norweski?


Kursy demo

Kurs A1 – poziom podstawowy

Ny i Norge - A1 Norwgian książka nauka

 

Login: demo
Hasło: demo-123

<<zaloguj się>>


Kurs A2 – średnio zaawansowany niższy

Ny i Norge - A1 Norwgian książka nauka

 

Login: demo
Hasło: demo-123

<<zaloguj się>>


Kurs B1 – poziom średnio zaawansowany

Mer Norsk- B1 Norwgian książka nauka

 

 

Login: demo
Hasło: demo-123

<<zaloguj się>>


Kurs B2 – poziom zaawansowany

Det går bra! - B2 Norwgian książka nauka

 

Login: demo
Hasło: demo-123

<<zaloguj się>>

 • Monolitten, Vigelandsparken

  Monolitten, Vigelandsparken
  Monolitten er en steinsøyle plassert i Vigelandsparken i Oslo og ble ferdigstilt av Gustav Vigeland i 1943. Søylen, som består av 121 figurer, står på Vigelandsparkens høyeste punkt.

 • Trondheim By

  Trondheim By
  Trondheim (tidligere Nidaros og Trondhjem) er en bykommune i Sør-Trøndelag, og den tredje mest folkerike kommunen og byen i Norge med sine 179 123 innbyggere.

 • Ålesund By

  Ålesund By
  Ålesund er en kommune og by på Sunnmøre i Møre og Romsdal fylke. Byen er verdens største eksporthavn for klippfisk og har en travel fiskerihavn midt i sentrum med salg av fersk fisk.

 • Koldalen

  Koldalen
  Vakker norsk natur, med høye fjell og dype daller som faller ned i sjøen. Her ser vi Koldalen, sett her fra kajakk.

 

O JĘZYKU NORWESKIM

 

W Norwegii oficjalnie obowiązują dwie odmiany języka: bokmål, którym mówi większość Norwegów, oraz nynorsk, którym posługuje się ok. 10-15% populacji. Oba języki są urzędowe, oba pojawiają się w radiu, telewizji, prasie, a także w życiu codziennym. W kraju tym występują również liczne dialekty, co może dziwić przy tak małej liczbie ludności. Wyjaśnienie tego zjawiska jest jednak proste. Ludzie zamieszkujący głębokie doliny i dostępne tylko od morza fiordy rzadko kontaktowali się ze sobą. Doprowadziło to do wykształcenia u Norwegów skrajnego indywidualizmu oraz wielu odmian języka rodzimego.

Język norweski należy do grupy skandynawskich języków germańskich. Jest tak blisko spokrewniony z duńskim i szwedzkim, że możliwe jest w miarę swobodne porozumiewanie się przedstawicieli tych trzech języków. Norweski pisany jest bardziej zbliżony do duńskiego, natomiast mówiony brzmi podobnie jak szwedzki. Alfabet norweski (identyczny z duńskim) oparty jest na alfabecie łacińskim; trzy spośród występujących w nim liter nie są znane w języku polskim, a są to:

Æ (æ) – czyta się podobnie jak polskie "a" przechodzące w "e".
Ø (ø) – czyta się podobnie jak polskie "e".
Å (å) – czyta się podobnie jak polskie "o".

Większość Norwegów biegle posługuje się językiem angielskim. Jednak w przypadku starań obcokrajowców o pracę, rząd Norwegii nakłada na nich obowiązek odpłatnej nauki języka norweskiego. Kursy nie muszą odbywać się w Norwegii, ale trzeba się liczyć z tym, że to właśnie Norwegowie będą weryfikować nasze umiejętności w posługiwaniu się ich językiem. Zdecydowana większość norweskich pracodawców bardzo ceni znajomość języka norweskiego i wymaga jej od zatrudnianych osób.

W języku norweskim duże znaczenie ma prawidłowa wymowa oraz akcent (czasami od niego zależy znaczenie jakiegoś słowa!), a zatem warto uczyć się od tych, którzy go znają najlepiej, czyli od samych Norwegów. Dlatego w naszej szkole oferujemy możliwość nauki norweskiego z doświadczonymi native speakerami.