Norwegian International Language School

Telefon:
Skype:
E-mail:
+48 787 710 164
native-talking
info@norint.euNIP: PL 735-279-86-50
REGON: 122526704

My Cart

Koszyk jest pusty

Dlaczego norweski?


Kursy demo

Kurs A1 – poziom podstawowy

Ny i Norge - A1 Norwgian książka nauka

 

Login: demo
Hasło: demo-123

<<zaloguj się>>


Kurs A2 – średnio zaawansowany niższy

Ny i Norge - A1 Norwgian książka nauka

 

Login: demo
Hasło: demo-123

<<zaloguj się>>


Kurs B1 – poziom średnio zaawansowany

Mer Norsk- B1 Norwgian książka nauka

 

 

Login: demo
Hasło: demo-123

<<zaloguj się>>


Kurs B2 – poziom zaawansowany

Det går bra! - B2 Norwgian książka nauka

 

Login: demo
Hasło: demo-123

<<zaloguj się>>

 • Monolitten, Vigelandsparken

  Monolitten, Vigelandsparken
  Monolitten er en steinsøyle plassert i Vigelandsparken i Oslo og ble ferdigstilt av Gustav Vigeland i 1943. Søylen, som består av 121 figurer, står på Vigelandsparkens høyeste punkt.

 • Trondheim By

  Trondheim By
  Trondheim (tidligere Nidaros og Trondhjem) er en bykommune i Sør-Trøndelag, og den tredje mest folkerike kommunen og byen i Norge med sine 179 123 innbyggere.

 • Ålesund By

  Ålesund By
  Ålesund er en kommune og by på Sunnmøre i Møre og Romsdal fylke. Byen er verdens største eksporthavn for klippfisk og har en travel fiskerihavn midt i sentrum med salg av fersk fisk.

 • Koldalen

  Koldalen
  Vakker norsk natur, med høye fjell og dype daller som faller ned i sjøen. Her ser vi Koldalen, sett her fra kajakk.

 

PRACA W NORWEGII

 

Norwescy pracodawcy proponują zwykle bardzo korzystne warunki zatrudnienia, wysokie wynagrodzenie, opiekę socjalną oraz różnego rodzaju zawodowe przywileje. Aby jednak podjąć w Norwegii dobrą pracę, trzeba spełnić jeden podstawowy warunek – znać język! Chociaż znajomość angielskiego jest w tym kraju powszechna, na większości stanowisk wymagana jest przynajmniej podstawowa znajomość norweskiego. Imigranci poszukujący pracy mają prawny obowiązek nauki języka Norwegów. Bezpłatne kursy są zapewniane jedynie uchodźcom oraz ich rodzinom. Starając się o pracę, będziesz więc musiał zadbać również o zorganizowanie sobie nauki języka i pokryć jej koszty. Dlatego warto zatroszczyć się o to jeszcze w Polsce, gdzie ceny kursów norweskiego są nieporównywalnie niższe niż w Norwegii.

Planowanie

Jeśli zamierzasz pracować w Norwegii dłużej niż 3 miesiące, musisz zarejestrować się na policji. Możesz to zrobić elektronicznie na stronie www.selfservice.udi.no. Następnie powinieneś zgłosić się do najbliższego komisariatu policji lub do Centrum Obsługi Pracowników Zagranicznych.

Poszukiwanie

Szukając zatrudnienia, masz prawo korzystać z usług norweskiego biura pracy, które nosi nazwę NAV. Dysponuje ono aktualnymi ofertami pracy, jak również oferuje bezpłatny dostęp do Internetu, kserokopiarki czy faksu. Rejestracja w NAV jest bezpłatna. Przebywając w Norwegii, masz 6 miesięcy na legalne szukanie pracy, po wcześniejszym zgłoszeniu się na policji.

Mam już pracę, co dalej?

Po znalezieniu pracy powinieneś jak najszybciej skontaktować z odpowiednim dla miejsca zamieszkania urzędem podatkowym w celu uzyskania karty podatkowej („skattekort”) i numeru ewidencyjnego („personnummer/D- nummer).

Zarobki

W Norwegii zasadniczo kwota wynagrodzenia jest ustalana pomiędzy pracownikiem a pracodawcą. W niektórych branżach (na przykład w budownictwie czy w przemyśle stoczniowym) wprowadzono tzw. upowszechnienie umów zbiorowych, ustanawiając dolny limit wynagrodzeń, który wynosi ok. 100-130 NOK/godz.

Według Głównego Urzędu Statystycznego w Norwegii średnia miesięczna płaca w 2010 roku wyniosła 36 700 NOK, czyli ok. 18 000 PLN.

Bezrobocie

Norwegia jest jednym z państw odnotowujących najniższe bezrobocie. Dotyczy ono tylko nieco ponad 3% jego mieszkańców. Taka sytuacja w połączeniu z wysokimi zarobkami i bardzo dobrze przygotowanym systemem świadczeń socjalnych jest wspaniałą alternatywą dla wielu cudzoziemców, którzy w Norwegii szukają lepszych niż we własnym kraju warunków życia.

 

Przydatne strony internetowe:

•    www.nav.no (Norweski Urząd Pracy i Dobrobytu)
•    www.eures.no (Europejskie Służby Zatrudnienia – aktualne oferty pracy)
•    www.skatteetaten.no (Urząd Skarbowy)
•    www.ssb.no (Główny Urząd Statystyczny – dane dotyczące wynagrodzeń)
•    www.finn.no/jobb (oferty pracy online)
•    www.stillinger.no (wyszukiwanie ofert pracy)
•    www.bedin.no (własna firma w Norwegii)
•    www.amb-norwegia.pl (oficjalna strona Ambasady Norwegii w Polsce)
•    www.regjeringen.no (oficjalny serwis norweskiego rządu)
•    www.udi.no (Urząd ds. Cudzoziemców)
•    www.sua.no (Biuro Obsługi Pracowników Zagranicznych)
•    www.helfo.no (odpowiednik polskiego NFZ)