Młodzi Norwegowie najwcześniej „wyfruwają z rodzinnego gniazda” ;)

Autor: Wojsyl (Praca własna) [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html), CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/) lub CC-BY-SA-2.5 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.5)], undefined

Natknęłam się dziś przypadkiem na bardzo ciekawą informację: spośród młodych Europejczyków to Norwegowie najwcześniej opuszczają rodzinny dom! Dlaczego tak jest? Jak to wygląda w innych krajach? Młode kobiety czy mężczyźni wcześniej wyprowadzają się z domu? Jeżeli chcecie się dowiedzieć, zapraszam do lektury :)!

Z badań przeprowadzonych przez Eurostat wynika, że zaledwie ok. 10% Norwegów w wieku 18-34 lat mieszka w domu rodzinnym! To bardzo mało w porównaniu ze średnią UE, która wynosi 45%. Ciekawe, czy zgadlibyście, jak to wygląda w innych krajach europejskich? Otóż najtrudniej odejść z domu młodym Słowakom (70% mieszka z rodzicami!!!),  Polakom też niełatwo (55%). Jeśli chodzi o Brytyjczyków i Niemców, zostaje w domu rodzinnym mniej niż połowa młodych (40%), we Francji i Holandii 30%, natomiast w Danii jest już podobnie jak w Norwegii (ok. 12%).

Oczywiście zwykle wcześniej opuszczają rodzinny dom młode kobiety ;). Czasem duuużo wcześniej, np. w Bułgarii, gdzie ta różnica wynosi ponad 10 lat (statystycznie Bułgarki najczęściej wyprowadzają się od rodziców w wieku 25 lat, a Bułgarzy dopiero po ukończeniu 36. roku życia! Włosi natomiast – znani ze swojego przywiązania do rodzinnego domu – opuszczają go w wieku 30, a Włoszki 28 lat. W Norwegii różnica ta jest stosunkowo niewielka i wynosi zaledwie kilka miesięcy.

Według norweskiego głównego urzędu statystycznego (Lars Dommermuth z SSB) są dwie główne przyczyny tak wczesnego opuszczania domu przez młodych Norwegów. Pierwszą z nich jest przeprowadzanie się w nowe miejsce – nawet już w szkole średniej – by tam zdobyć wykształcenie. Jest to związane z małą gęstością zaludnienia Norwegii. Niejednokrotnie młodzi muszą przeprowadzić się na drugi koniec kraju, by móc studiować na wymarzonej uczelni.

Drugi powód to znacząca pomoc państwa dla uczniów i studentów w postaci stypendiów naukowych oraz pożyczek. Dzięki nim młodzi wyprowadzający się z domu nie obciążają aż tak bardzo rodzinnego budżetu. Mimo to większość z nich podejmuje w trakcie studiów pracę, gdyż koszty samodzielnego życia są w Norwegii bardzo wysokie.

Ponadto zwykle wcześniej opuszczają rodzinny dom młodzi z Norwegii północnej (w stosunku do swoich rówieśników z okolic Oslo), osoby, których rodzice się rozwiedli (od tych mieszkających z obojgiem rodziców), a także studenci planujący skończyć swoją edukację na licencjacie (od swoich koleżanek i kolegów, którzy podejmują studia wyższe magisterskie).

I co o tym myślicie?

(por. http://evewnorwegii.blogspot.com/2014/08/nikt-nie-opuszcza-rodzinnego-domu-tak.html)


    Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowymi informacjami, dotyczącymi polityki prywatności oraz regulaminu naszej strony: www.norint.eu/RODO