O NORWEGII

Norwegia ma bardzo wiele do zaoferowania. Jednak, aby móc w pełni korzystać w jej bogactw dobrze jest zainwestować w poznanie języka Wikingów. Norwegowie bardzo doceniają, jeżeli obcokrajowcy posługują się ich językiem i choć w Norwegii większość mieszkańców zna angielski, to zdecydowanie woli porozumiewać się w swoim ojczystym języku. Tak więc, do dzieła!

Statystyki

Stolica: Oslo
Ludność: 5 328 802
Obszar: 324220 km²
Gęstość zaludnienia: 17 osób/km²
Język urzędowy: norweski (Bokmål/ Nynorsk)
Waluta: 1 korona norweska = 100 öre, 1 NOK = 0,43 PLN
Największe miasta: Oslo (ok. 500 000 mieszkańców), Bergen, Trondheim
Ustrój polityczny: monarchia parlamentarna
Święto narodowe: Dzień Konstytucji 17 maja (1814)
Skład etniczny: Norwegowie – 87%, inni – 13% (Polacy – 1,82 %, Pakistańczycy, Szwedzi, Somalijczycy, Irakijczycy)
Wyznanie: Kościół Norweski – 75%, pozostali protestanci i katolicy – 3%, inni – 1%
Numer kierunkowy: +47, 0047

 

Klimat

Norwegia leży na tej samej szerokości geograficznej co Alaska, Grenlandia oraz Syberia, lecz w porównaniu z nimi klimat skandynawski jest dużo łagodniejszy. Jest to zasługa Prądu Zatokowego, który z Zatoki Meksykańskiej niesie ciepłe wody do Morza Norweskiego. Południowa i środkowa Norwegia jest położona w strefie klimatu umiarkowanego morskiego, a północna (za kołem polarnym) umiarkowanego chłodnego morskiego graniczącego na północnych wybrzeżach z subpolarnym. Na północ od koła podbiegunowego słońce latem nie zachodzi (dzień polarny), zaś zimą światło dzienne jest bardzo ograniczone (noc polarna).

Przyroda

Norweska przyroda kojarzy się przede wszystkim z potężnymi fiordami. Linia brzegowa Norwegii wynosi ponad 20 000 km i jest niezwykle zróżnicowana. Towarzyszy jej ok. 50 000 przybrzeżnych wysp, spośród których tylko ok. 5 000 jest zamieszkałych. W tym kraju jednak obok fiordów odnajdziemy też majestatyczne Góry Skandynawskie, wiekowe lodowce, piękne jeziora oraz wciąż nieujarzmione przez ludzi połacie lasów. Norwegowie bardzo szanują przyrodę i dlatego potrafią łączyć w niezwykły sposób nowoczesne rozwiązania technologiczne z troską o naturę. Norwegia jest również krajem łosi, łososi, niedźwiedzi i reniferów.

Standard życia

Norwegia jest krajem nie tylko pięknym, zachwycającym dziewiczą przyrodą, ale również oferującym bardzo wysoki standard życia. Jest państwem opiekuńczym a zarazem jednym z najbogatszych na świecie. Populacja Norwegów wyróżnia się bardzo dobrym stanem zdrowia i wyjątkowo niskim współczynnikiem śmiertelności niemowląt. Umiejętność czytania i pisania opanowało niemal 100% społeczeństwa i prawie wszyscy posiadają wykształcenie średnie. W Norwegii nie występuje rażące ubóstwo, a względny poziom biedy jest niski w porównaniu do innych krajów. Mimo że Norwegia nie należy do Unii Europejskiej, wchodzi ona w skład Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), która skupia grupę państw dbających o jak najwyższy poziom wzrostu gospodarczego i stopy życiowej obywateli.
PKB na jednego mieszkańca Norwegii jest bardzo wysoki, a bogactwo państwa jest względnie równomiernie rozłożone na populację. We wszystkich grupach społecznych występuje duży stopień równouprawnienia. Norwegia jest wysoko rozwiniętym i uprzemysłowionym krajem o otwartej gospodarce zorientowanej na eksport. Ponadto zajmuje szczytowe miejsca w rankingach dotyczących stopy życiowej, średniej długości życia, ogólnego stanu zdrowia społeczeństwa i warunków mieszkaniowych.


    Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowymi informacjami, dotyczącymi polityki prywatności oraz regulaminu naszej strony: www.norint.eu/RODO