Egzaminy Norskprøve - oficjalne egzaminy języka norweskiego

Norskprøve składają się z dwóch głównych części: pisemnej i ustnej

Na test pisemny (przeprowadzany przy użyciu komputerów) składają się:

  • słuchanie i ćwiczenia na rozumienie ze słuchu (25-50 minut)
  • czytanie oraz ćwiczenia na rozumienie przeczytanego tekstu (75 minut)
  • wypracowanie na zadany temat, poziomy A1/A2 i A2/B1 (90 minut), natomiast poziom B1/B2 (120 minut)

Pierwsze dwie części testu pisemnego są na bieżąco dostosowywane do poziomu językowego osoby zdającej. Liczba proponowanych zadań zależy od poprawności udzielanych odpowiedzi, czyli im więcej prawidłowych odpowiedzi, tym więcej coraz trudniejszych ćwiczeń do rozwiązania. Jeśli odpowiedzi są poprawne, zwiększa się też ilość plików do odsłuchania w części pierwszej testu.

Egzamin ustny (trwający ok. 20-30 minut) jest podzielony na dwie części:

  • konwersację
  • indywidualną wypowiedź na podany temat.

Używanie jakichkolwiek dodatkowych „pomocy” podczas zdawania egzaminu (takich jak: Internet, słownik, telefon, notatki, osoba siedząca obok lub jej praca itp.) jest niedopuszczalne i surowo karane (wydaleniem z testu, brakiem certyfikatu za którąkolwiek ze zdawanych części egzaminu, zakazem ponownego zdawania go przez rok i oczywiście koniecznością opłacenia egzaminu powtórkowego).

Norskprøve (zarówno część pisemną jak ustną) można zdawać na następujących poziomach:

A1-A2, A2-B1 lub B1-B2. O wyborze poziomu zdecyduje się podczas rejestracji. Potwierdzenie zdania egzaminu na wybranym poziomie stanowi wydany certyfikat.

Poziom A1 jest odpowiednikiem dawnego Norskprøve 1, poziom A2 – Norskprøve 2, poziom B1 – Norskprøve 3, natomiast poziom B2 daje podstawę do przyjęcia na studia w Norwegii.

Terminy egzaminów Norskprøve w 2024 r.:

WIOSNA 2024
rejestracja na egzamin (oniline)  29 styczeń – 2 luty 2024
egzamin  11 marzec – 15 marzec 2024
LATO 2024
rejestracja na egzamin (online)  15  kwiecień – 19 kwiecień 2024
egzamin  21 maj – 31 maj 2024
JESIEŃ 2024
rejestracja na egzamin (online)   19 sierpień – 23 sierpień 2024
egzamin   23 wrzesień – 27 wrzesień 2024
ZIMA 2024
rejestracja na egzamin (online)  28 październik – 1 listopad 2024
egzamin 2 grudzień – 8 grudzień 2024

Egzamin Norskprøve odbywa się we wszystkich norweskich okręgach (w wielu gminach). Każdy kto chce, może wziąć w nim udział, dowolnie wybierając miejsce zdawania. Wiele gmin ma jednak ograniczoną liczbę miejsc, więc najlepiej zapisać się na egzamin na początku okresu rejestracji.

Na egzamin Norskprøve można się zarejestrować tylko w wyznaczonym terminie, m.in. za pośrednictwem strony  https://www.kompetansenorge.no/, która zawiera też wiele innych przydatnych informacji.

Można zarejestrować się na obie, czyli pisemną i ustną część egzaminu, lub tylko na jedną z nich. Jeżeli zdaje się egzamin pisemny po raz pierwszy, trzeba zarejestrować się na wszystkie trzy części: czytanie, słuchanie i pisanie. Jeśli już się go wcześniej zdawało (w wersji komputerowej), również można wybrać wszystkie trzy części testu lub tylko niektóre z nich.

Jeżeli zarejestrowałeś się na egzamin, co najmniej dwa tygodnie przed wyznaczoną datą otrzymasz pisemne zawiadomienie zawierające informację, gdzie i kiedy będziesz mógł przystąpić do testu.

Podejście do egzaminu Norskprøve zwykle jest odpłatne. Każda gmina decyduje o tym, jaka będzie jego cena. Powtarzanie egzaminu lub jego części również jest odpłatne. Koszty egzaminu wahają się od 300NOK – 2200 NOK , są ustalane przez poszczególne gminy i są widoczne w panelu rejestracyjnym.

Jeśli jednak masz prawo do bezpłatnej nauki norweskiego, również egzamin Norskprøve możesz zdawać bezpłatnie (jeden raz).

Norskprøve (po wcześniejszym indywidualnym dostosowaniu testu) mogą zdawać osoby niedowidzące i niedosłyszące, z dysleksją oraz innymi problemami utrudniającymi zdawanie egzaminu na zwykłych zasadach. Jeżeli potrzebujesz indywidualnej adaptacji egzaminu lub nie jesteś pewien, czy możesz na nią liczyć, skontaktuj się z nami! Możemy pomóc Ci w uzyskaniu potrzebnych informacji oraz załatwieniu formalności :-).


    Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowymi informacjami, dotyczącymi polityki prywatności oraz regulaminu naszej strony: www.norint.eu/RODO