O JĘZYKU NORWESKIM

W Norwegii oficjalnie obowiązują dwie odmiany języka:” bokmål”, którym mówi większość Norwegów, oraz „nynorsk”, którym posługuje się ok. 10-15% populacji. Oba języki są urzędowe, oba pojawiają się w radiu, telewizji, prasie, a także w życiu codziennym. W kraju tym występują również liczne dialekty, co może dziwić przy tak małej liczbie ludności. Wyjaśnienie tego zjawiska jest jednak proste. Ludzie zamieszkujący głębokie doliny i dostępne tylko od morza fiordy rzadko kontaktowali się ze sobą. Doprowadziło to do wykształcenia u Norwegów skrajnego indywidualizmu oraz wielu odmian języka rodzimego.

Język norweski należy do grupy skandynawskich języków germańskich. Jest tak blisko spokrewniony z duńskim i szwedzkim, że możliwe jest w miarę swobodne porozumiewanie się przedstawicieli tych trzech języków. Norweski pisany jest bardziej zbliżony do duńskiego, natomiast mówiony brzmi podobnie jak szwedzki. Alfabet norweski (identyczny z duńskim) oparty jest na alfabecie łacińskim; trzy spośród występujących w nim liter nie są znane w języku polskim, a są to:

  • Æ (æ) – czyta się podobnie jak polskie “a” przechodzące w “e”.
  • Ø (ø) – czyta się podobnie jak polskie “e”.
  • Å (å) – czyta się podobnie jak polskie “o”.

Większość Norwegów biegle posługuje się językiem angielskim. Jednak w przypadku starań obcokrajowców o pracę, rząd Norwegii nakłada na nich obowiązek odpłatnej nauki języka norweskiego. Kursy nie muszą odbywać się w Norwegii, ale trzeba się liczyć z tym, że to właśnie Norwegowie będą weryfikować nasze umiejętności w posługiwaniu się ich językiem. Zdecydowana większość norweskich pracodawców bardzo ceni znajomość języka norweskiego i wymaga jej od zatrudnianych osób.

W języku norweskim duże znaczenie ma prawidłowa wymowa oraz akcent (czasami od niego zależy znaczenie jakiegoś słowa!), a zatem warto uczyć się od tych, którzy go znają najlepiej, czyli od samych Norwegów. Dlatego w naszej szkole oferujemy możliwość nauki norweskiego z doświadczonymi native speakerami.

 

Przydatne w nauce strony internetowe:


    Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowymi informacjami, dotyczącymi polityki prywatności oraz regulaminu naszej strony: www.norint.eu/RODO