Jak przygotować norweskie CV i list motywacyjny?

Marzenia o pracy zaczynają się od wysłania dobrze przygotowanego CV. Jak ważne w osiągnięciu celu są pierwsze kroki wszyscy zdają sobie z tego sprawę. Wiele osób ma już za sobą pisanie swojego pierwszego CV, jednak czy przetłumaczenie go na język norweski wystarczy by zostać zaproszonym na rozmowę?

Po pierwsze by zwiększyć swoje szanse należy dostarczyć CV w języku norweskim oraz załączyć list motywacyjny.

W Norwegii uważa się to wręcz za obowiązkowe i komplementarne z CV, w przeciwieństwie z polskim rynkiem pracy, gdzie mało kiedy wymaga się listu motywacyjnego. Dla norweskich pracodawców niezwykle ważna jest część związana z naszą motywacją. Poza tym list motywacyjny daje nam możliwości, aby szerzej oddać nasze zalety, a także umieścić dodatkowe, istotne dla nas informacje.

Warto zwrócić uwagę by CV było klarowne i zawierało niezbędne i zwięzłe informacje.

Dobrze napisane CV powinno mieć przynajmniej stronę i nie być dłuższe niż dwie strony. Nie przesadzajmy, wiadomo że w Polsce lubimy się rozpisywać o doświadczeniu jak najwięcej, jednak pamiętajmy o umiarze. Oczywiście powinniśmy również zachować chronologię wydarzeń, czyli najpierw wymieniamy to co jest najnowsze, a później wydarzenia starsze.

Aplikując o pracę na norweskim rynku, bardzo ważne jest udokumentowanie poziomu językowego, bądź wykazania chęci pogłębienia sprawności językowych.

W specjalistycznych zawodach będzie wymagany język norweski na poziomie przynajmniej B2, co tyczy się zawodów mających kontakt z ludźmi na co dzień, w których potrzebujemy się porozumieć i komunikować na tym poziomie, lub nawet wyższym. Jednak, w pracy, gdzie na pozór wystarczać mógłby nam język angielski, warto zaznaczyć o otwartości i chęci do nauki języka. To miły gest, który świadczy o chęci integracji i szacunku, a także daje nam później więcej możliwości na rozwój i rozwinięcie kontaktów społecznych.

Norwescy pracodawcy przede wszystkim cenią doświadczenie i umiejętności na danych stanowiskach, a nie tylko teoretyczne wykształcenie.

Dlatego rozmaite praktyki, kursy i wykazanie doświadczenia jest kluczowe, by pokazać, że mamy odpowiednie kompetencje do danego zawodu. Jednak to nie wszystko. Pracodawcy szukają też określonych wartości, jakie pracownik przedstawia oraz patrzą całościowo na wizerunek firmy. Między Norwegią a Polską jest szereg różnic kulturowych. By lepiej zrozumieć zachowania, a także uchronić się przed popełnieniem nietaktu, warto zapoznać się szerzej z kulturą jaka panuje w Norwegii, ponieważ nasza nadgorliwość, otwartość i powszechny brak dystansu podczas rozmowy, może nas zdyskwalifikować na starcie.

Podstawowe informacje, które powinno zawierać CV:

  1. Każde CV powinno rozpoczynać się od podania podstawowych danych osobowych.
  2. Następnie podajemy wykształcenie.
  3. Doświadczenie zawodowe.
  4. Pozostałe doświadczenie typu: wolontariaty i praca charytatywna.
  5. Kursy zawodowe.
  6. Zdolności językowe.
  7. Doświadczenie związane z programami typu EXCEL, PowerPoint itp.
  8. Zainteresowania.
  9. Referencje (częstą praktyką jest kontaktowanie się z wcześniejszymi miejscami pracy, a także przesyłanie sobie informacji na temat pracowników).
  10. Zdjęcie (opcjonalnie).
  11. Załączniki np. kopie świadectw pracy.

Poniżej przedstawiamy przykładowe CV, jak mogłoby wyglądać dla pielęgniarki inspirowane aplikacją cvapp.no oraz przykładowy list motywacyjny inspirowany kreatorem Jobseeker.

Życzymy sukcesów w tworzeniu własnych aplikacji o pracę w Norwegii!

 

 

 

 


  Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowymi informacjami, dotyczącymi polityki prywatności oraz regulaminu naszej strony: www.norint.eu/RODO